SAĞLIKSIZ SAÇLAR İÇİN PRATİK BİLGİLER

Saç bakımında en önemli şey diyettir. Bütün kadınlar kilolarına dikkat eder ve zaman zaman hızlı kilo vermek için bilinçsiz diyetleri denerler ancak kaş yapayım derken tam anlamıyla göz çıkarırlar ve kilolardan kurtulurken saç,kaş,kirpik gibi güzelliği tamamlayan unsurlara zarar verebilirler.

Bunun sebebi ise saçlar için önemli olan vücudumuzdaki demir ve proteindir. Saç hücreleri vücudun en hızlı büyüyen hücreleri olduğundan vücudumuzdaki bilinçsiz diyet esnasında eksik kalan proteinlerden ve demirlerden ilk etkilenen hücre olurlar.

Diyet yaparken listenize mutlaka sebze, balık, kabak çekirdeği, fasulye, nohut, soya fasulyesi ve tahıl gibi demir açısından zengin yiyecekleri eklemelisiniz. Doktorlar günde yaklaşık 12 mg demir alımını öneriyor. Ayrıca proteine ihtiyacınız var çünkü saçlarınızı güçlendiriyor.
Peynir, süt, soya, mercimek, bezelye ve yoğurt gibi aminoasitler bakımından zengin proteinleri de mutlaka listenize eklemelisiniz.

Şimdi sizlere sağlıklı saçlar için birkaç ipucu…

1. Günde 100-150 arasında saç teli kaybetmeniz normaldir, bu yüzden banyo esnasında ya da sonrasındaki tarama işleminde yerlerde küçük bir saç demeti görürseniz panik yapmayın.
2. Saçlar kırılgan yapıdadır bu nedenle ıslak saçlarınızı tararken çok nazik davranmalısınız. Geniş dişli bir tarakla köklerden uca doğru başlayarak olabildiğince yavaş tarayın.
3. Kahverengi ve kaba görünen saç uçlarından kurtulmak için birkaç haftada bir saçlarınızı düzelttirin. Tekrar uzarken kaba ve tel tel görünmesinin önüne geçmek için her 6 ila 8 hafta arası saçlarınızın yaklaşık 1 / 4’ünü kestirin.
4. Saçınızı her gün yıkamayın ve ne zaman yıkama ihtiyacı duyarsanız uçlarına biraz saç kremi uygulayın. Mutlaka aynı marka saç kremi ve şampuan kullanın.
5. Son durulama işleminizi soğuk su ile yapın hem kuvvetli hem parlak olması için pratik ve kolay bir yöntemdir.
6. Yiyeceklerimizin arkasındaki etiketleri okuruz ama şampuanların arkasındaki etiketleri pek fazla okuduğumuz söylenemez. Son birkaç yılda, şampuanlarda sülfat üzerine yoğunlaşıldı. Sülfatlar nedir? Şampuanlarda köpürtme amacıyla kullanılan bilimsel olarak kanserojen etkisi kanıtlanmış bir maddedir. Bilinen ve herkesçe kullanılan çoğu şampuanların içeriğinde SLES, SLS, ALS, MLS gibi sülfatlı ham maddeler bulunur.Sülfatlı tüm ham maddeler şampuan içerisinde tuz ile birleşince saçı aşındırırlar.Oysaki şampuanların asıl amacı; kafa derisini ve saçları temizlemesidir. Mevcut kiri arındırmasıdır. Ancak bazı araştırmacılar, şampuanların içeriğinde bulunan bazı uçucu yağların saç derisini soyduklarını öne sürüyorlar. Şampuan yüzünüze ve göz çevrenize geldiğinde neden sızladığını düşündünüz mü ? Bu durum yoğun sülfattan kaynaklanır ve cildiniz buna reaksiyon gösteriyor demektir. Yıkama esnasında ya da sonrasında kafa derinizde herhangi bir rahatsızlık hissederseniz veya saçlarınız zamanla kuruyorsa, sülfat içermeyen bir şampuan kullanmanızı öneririz.

7. Kuru saçlarınız varsa çok fazla saç renginiz ile oynamamanız gerekir. Yine de değişiklik yapmak isterseniz doğal dokunuşları tercih edebilirsiniz. Bunun için : Limon, papatya çayı veya bal kullanın, çünkü bunlar saçlarda aydınlatmayı sağlar ve kullandığımız bir çok saç bakım ürünleri arasında da yer alır. Dışarı çıkarken suya limon suyu ekleyebilir ve saçınıza püskürtebilirsiniz. Saçlarınızı şampuanla yıkadıktan sonra demlenmiş papatya çayıyla yıkayabilir veya saçınızı yıkamak için kullandığınız suya bal ekleyebilirsiniz.

Pürüzsüz saçlar için pratik çözüm!

Her yıkamadan sonra saçlarınıza şekil verseniz bile hiçbir şey yoğun bakım işlemi kadar güzel sonuçlar vermez. Saçlarınızı her yıkadığınızda ekstra durulama işlemi yapın ve havlu ile nemini alın. Daha sonra bol miktarlarda saç kremi alıp saçınızın köküne uygulayın. Geniş dişli bir tarak kullanın ve kremin saçınızın her yere ulaştığından emin olun. Saçlarınızı bir tokayla bir arada toplayın on dakika ile bir saat arasında kremin saçınızda kalmasını sağlayın. Daha sonra saçlarınızı açın ve bolca durulama işlemi yapın, saçlarınızın ne kadar ipeksi ve pürüzsüz olduğunu sizde göreceksiniz.

Özge Çalışkan

About Özge Çalışkan

1990 Doğumlu girişimci bir anne adayıyım. Çilek Kokusu Blog sayfasının editörü olarak görev yapıyorum. Bana [email protected] adresine e-posta göndererek ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir