SAĞLIKLI VE HIZLI KİLO VERİYORUZ

Ah şu yılbaşı ya da bayram sonrası kalan şişkinlikler! Tam da yaz öncesi nasıl da can sıkıyor değil mi? Ama biz bundan kurtulmanız için gerekli her şeyi derledik. Hadi o zaman başlayalım.

# 1 Sağlıksız kalanlar çöpe!
Mutfakta bayram ya da yılbaşı sonrası kalan abur cuburlar duruyor mu? Kesin onları çok seven birileri vardır. Hiç düşünmeden onları dağıtın ya da çöpe atın. Biliyoruz, kulağa zor geliyor ama buzdolabını sağlıklı besinlerle doldurmanız lazım.

# 2 Organizasyon Candır!
Gün planı yapmayı alışkanlık haline getirin. Özellikle de yoğun bir temponuz varsa akşam yemeğinde ne yiyeceğinizi önceden planlayın. Böylelikle sağlıksız atıştırmalıklar tüketme ihtimaliniz azalır. Ayrıca antrenman çantanızı her zaman hazırda tutarak spor salonuna gitmemek için kendinize bahane üretmiş olmazsınız.

# 3 Bağırsak Sağlığınızı Koruyun!
Obezite, diyabet veya yavaş bir metabolizmada bakılması gereken ilk yer bağırsak floranızdır. Bağırsak mikroplarını yağlı yiyecekler, şeker ve alkol yükü ile maruz bırakıp yüksek lifli gıdaları azalttığınızda kilo vermeniz imkansız hale gelmektedir.

Prebiyotik gıdalar ve takviyeler ‘iyi’ bakterileri artırmak için iyi bir yol gibi gözükse de, araştırmalar diyetinize daha fazla lif eklemenin daha etkili olabileceğini gösteriyor. Sebzeler, tam tahıllar ve baklagiller, “iyi” bakterilerin artmasını sağlayarak sağlıklı kilo vermenizi sağlıyor.

# 4 Egzersiz için Birini Bul!
Spor salonunda birinin sizi beklediğini bilmekten daha motive eden bir şey yok. Bir egzersiz arkadaşı, motivasyonsuz hissettiğinizde egzersizi atlamaktan kaçınmanıza yardımcı olacak, aynı zamanda da daha çok efor sarfetmenize yardımcı olacaktır.

Yakın zamanda Pennsylvania Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde gerçekleştirilen bir araştırmada, bir arkadaş ile yapılan egzersizin kilo verme sonuçlarını geliştirdiğini kanıtladı. Yalnız spor yapanların vazgeçme ve pes etme ihtimallerinin arttığı belirtildi. Eğer bir arkadaş bulamıyorsanız doğru bir eğitimci ile de çalışabilirsiniz.

# 5 Her Gün Egzersiz Yapın!
Elbette daha az zamanınız olan günler olacak ama ancak mümkün olduğunca hareket etmeye çalışın. Her hareket egzersizden sayılır! Spor salonuna gidecek vaktiniz olmadığında, merdivenden çıkın, yürüyün veya ev egzersizleri yapın.

# 6 Elveda Alkol!
Alkolü hayatınızdan çıkartarak hem fazla kalorilerden kurtulabilir hem de bağışıklığınızı ve bağırsak floranızı daha dirençli hale getirebilirsiniz. Çoğu alkolde yediğiniz ana yemekten çok daha fazla kalori bulunmaktadır.

Not: Şimdiye dek 30 gün alkol kullanmadıysanız; daha pürüzsüz bir cilt, daha parlak gözler, daha fazla enerji ve kilo kaybına merhaba diyebilirsiniz.

# 7 Uyku Düzenine Öncelik Verin!
Uyku düzeniniz iştahınızı, metabolizmanızı ve kararlarınızı ciddi bir biçimde etkileyebilir. Her gece en az 7-8 saat uyuduğunuzdan, yatma öncesi gevşeme hareketleri yaparak vücudunuzu uykuya alıştırdığınızdan ve haftasonu da dahil olmak üzere her gün aynı saatte yatıp uyandığınızdan emin olun.

# 8 Su Su Su!
Alkol, gazlı içecekler, kafein ve bir çok şekerli içecek kalori demek. (Bunu artık bilmeyen kalmadı değil mi) ama bu içeceklerin bir özelliği de vücudunuzda bulunan suyu tüketmeleri. Eğer vücudunuzdaki su miktarı azalırsa, egzersiz programların ve sonuçların zarar görür. Ne yazık ki, vücut ağırlığının% 2’sini suda kaybedene kadar susamaya başlamıyorsunuz.Bu yüzden “daha susamadım”ı terkederek suyu gün boyu gözünüzün ve aklınızın önünde tutun. Günde 2,5 ila 3 litre içmeyi deneyin.

# 9 Şeker Detoks
Şekerli atıştırmalıkları ve içecekleri kesmek kilo kaybı için bir sır değil. Ayrıca beyaz ekmek, makarna veya beyaz pirinç gibi nişastalı, işlenmiş ve yüksek karbonhidratlı gıdalardan kaçınmaya çalışın. Rafine karbonhidratlar neredeyse tüm lif, vitaminler ve minerallerden arındırılmış. Bu nedenle, bunlar “boş” kalori olarak düşünülebilir. Ayrıca çabucak sindirilirler ve glisemik indeksi yüksektir. Bu, yemekten sonra kan şekeri ve insülin düzeylerinde hızlı artışlara neden olduğu anlamına gelir.

# 10 Sıcak su ve limon ile başlayın
Günlerinizi sıcak su ve taze limon suyu ile başlatın metabolizmayı canlandırır ve vücudunuzdaki toksinleri boşaltmaya yardımcı olur.

# 11 Protein ağırlıklı beslenin
Beslenmenizdeki karbonhidratları  protein ile değiştirin bu sayede vücudunuzdaki ghrelin (açlık) hormonunuzu düşürüp leptin (doygunluk) hormonunuzu artırırsınız.

Bu, açlığınızın önemli oranda azalmasına yol açar çünkü protein kilo vermenize yardımcı olan ana etkendir.

# 12 rahatla!
Stresli olduğunuz zamanlarda vücudunuz kortizol hormonu salgılar. Kortizol ve insülin kombinasyonu, vücudun olası açlıktan dolayı hazır depolamaya başlamasını tetikler. Bu nedenle, kilo vermek istiyorsanız, uzun vadeli streslerden kesinlikle kaçınmanız gerekmektedir. Telaşlı yaşam tarzınız sizi etkisiz hale getirirse, yoga, meditasyon veya basit solunum egzersizlerini deneyin.

# 13 kendinize daha iyi davranın
Tatiller sırasında daha rahat ve mutlu olduğunuz için yaşamınızda başarısızlık yapmazsınız. Aynı düşünceyle genel olarak hayatınızın her gününde mutlu düşüncelerle ve pozitif teşvikle kendinizi ödüllendirin. Hiç kimse yol boyunca hata yapmadan hedefinize ulaşmak zorunda olduğunuzu söylemiyor. Hedeflenen şeyler için fazlaca acele etmemelisiniz. Kilo vermeyi hedeflediğiniz ve başladığınız andan itibaren dönem dönem kendinizi engelleyemediğiniz ve aşırı yediğiniz zamanlar olabilir hiç bir zaman motivasyonunuzu bozmayıp tekrar yola başlayın ve hedefinize odaklanın. Kendinize, bilinç altınıza ve hedeflerinize tekrar bir adım atarak ve ne zaman kayarsanız yenilenmeye başlayarak kilo vermeyi başarabileceğinizi söyleyin.

Özge Çalışkan

About Özge Çalışkan

1990 Doğumlu girişimci bir anne adayıyım. Çilek Kokusu Blog sayfasının editörü olarak görev yapıyorum. Bana [email protected] adresine e-posta göndererek ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir