MÜKEMMEL BABA ARANIYOR !

Artık siz bir babasınız ve hayatınıza yeni giren bebeğinizin devam eden ağlamalarını susturmak ve isteklerini anlamak için maalesef bir el kitabı yok 🙂

Bu durumun altından zamanla tecrübe ederek kalkacaksınız gibi görünüyor! Bir grup anneye bu süreçte partnerlerinden neyi istediklerini sizin için sorduk… Umarız size yardımcı olur.

Sinirini tut !
Ebe , doktor ve sağlık ziyaretçileri ortadan kaybolduğunda ve sizi kelimenin tam anlamıyla bebeğinizle terk ettiklerinde , panik hissi duyabilirsiniz . Bu doğal olarak bebeğinizin uyanması, çığlık gibi yüksek sesle ve garip ağlamalarıyla emzirilme istediğini anlattığı anlamına gelebilir. Şimdi sakin kalmanızın zamanı geldi ve eşinize şimdiye kadar yaptığı harika bir işi anımsatın ve onun kadar sakin kalarak bebeğin ihtiyaçlarına yanıt vermeye çalışın.

Sorun olduğunda yardımcı olabilecek kişiyi bilin
İhtiyacınız olan tüm önemli numaralara sahip olduğunuzdan emin olun : Ebe, doktor ve sağlık ziyaretçiniz . Bu şekilde, bir şeyden endişe duyduğunuzda en iyi kişiyi tavsiye için çabucak arayabilirsiniz. Doğum öncesi öğretmeniniz, emzirme danışmanınız ile her an irtibat kurmak isteyebilirsiniz.

Süpermarketi iyi tanıyın 
İlk zamanlarda sizin ve eşinizin kurtarıcısı olacak çabuk ve kolay yemekler için dolabınızı ve derin dondurucuyu bol miktarda yiyeceklerle stoklayın. Bu tarz yemeklerin pratik olacağını ve gerektiğinde hızlı yiyecek sunmaya hazır olduğunu bilin.
Ayrıca, yerel süpermarketinizdeki bebek koridorunu tanıyın . Bir kerede daha fazla bez , bebek kremi ve diğer gerekli unsurları kolayca taşıyabilmeniz için buna ihtiyacınız olacaktır.

Ziyaretçilere hazırlıklı olun
Eşiniz ve bebeğinizin ziyaretleri için ilk bir kaç gün yakınlarınız tarafından oldukça çok ziyaret edileceksiniz. Arkadaşlarınızdan, ailenizden ve hatta komşularınızdan yepyeni bir insanı ziyaret etmek için geliyor olacaklar. Popüler olmak her zaman güzel olsa da, çok fazla insanın gelip gitmesi oldukça yorucu olabilir.

Telefonunuzu bir süre askıya alın
Arkadaşlarınız ve aileniz sizi tebrik etmek ve yenidoğan hakkında her şeyi öğrenmek için ararken telefonunuz deli oluyor olabilir. Hiç durmadan sürekli çalıyorsa, bebeğiniz ile ilgili en son bilgiyi içeren haberi telefonunuza mesaj veya sesli postanıza kaydedin. Ardındn kendinize geldiğinizde ya da daha rahat bir zamanda gelen talepleri yanıtlayabilirsiniz.

Eşinizi şımartın
Eşinize bakıp hayatını kolaylaştırmanın birçok yolu var. Ona rahatlatıcı bir banyo yapmasında yardımcı olun. Omuzlarına masaj yapın. En sevdiği yemekleri pişirin ve emzirirken aperatiflerini ve içeceklerini getirin .

Yeni annelerin çoğunda hormonel bir şekilde yorgunluk ama aynı zamanda iştah olabilir. Böyle bir dönemde sorunuyla başa çıkılmasında yardım etmenizi istiyor. Çabalarınızı o kadar çok takdir edecek ki, uzun vadede ilişkiniz için büyük bir gelişme olacaktır ve bu sayede zamankinden daha da çok yakınlaşırsınız.

Konuş ve dinle
Siz ve eşiniz gerçekten bunu yeterince yapıyor musunuz ? Bebeğinizi ve eşinizi eşit derecede övün ve bir ebeveyn olmanın sizi nasıl hissettirdiğini anlatın. Onlarla birlikte yapmak istediğiniz şeylerden ,planlarınızdan, hayatınızı değiştirecek bir tecrübenin sizi nasıl etkilediğinden kendisine bahsedin ve bunları anlatırken dürüst olun.

Buna karşılık, eşinizi de dinleyin. Aynı anda ağlamaklı ve coşkulu görünse de, ona şuan için gereken tek şeyin sevgi ve destek olduğunu anlayın ve unutmayın.

Övgüden kaçmayın !
İlk günlerde cinsellik muhtemelen partnerinizin öncelik listesinde yer almayacaktır. Vücudundaki yorgunluk, doğum sonrası değişim ve ruh hali özgüvenini kırmış olabilir.
Ona karşı hala güzel gözüktüğünü söyleyin ve beğendiğiniz yerlerini övmekten çekinmeyin.

Yaşamınızda tüm sıkıntılarda yanınızda olan iyi ve kötü tüm anlarda yanınızda olmak için söz verdiğiniz partnerinizin tekrar sevilen ve çekici hissetmesine yardımcı olun. Ona çokça sevgi göstererek ve ilginizi her zamankinin üzerinde tutarak ne kadar güzel olduğunu söyleyerek bunu yapabilirsiniz. Bu kural saçlarını yıkayamadıysa da bir hafta boyunca pijamalarını üzerinden çıkartamadıysa da geçerlidir!

Özge Çalışkan

About Özge Çalışkan

1990 Doğumlu girişimci bir anne adayıyım. Çilek Kokusu Blog sayfasının editörü olarak görev yapıyorum. Bana [email protected] adresine e-posta göndererek ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir