MAKYAJ FIRÇALARI NASIL KULLANILIR ?

Makyaj fırçalarını doğru şekilde nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız, yalnız değilsiniz. Pek çok marka ve makyaj fırçası türü vardır, baktığınız zaman kullanımı size zor gelebilir. Telaşa gerek yok; Sizin için “kozmetik fırçalarının farkları, nasıl doğru şekilde kullanılacağı ve hangi ürünlerle hangi fırçalar kullanılmalı ” gibi konularda sizlere birkaç temel bilgi aktarmak istedik, bu sayede sizlerde kendinizi birer makyaj uzmanı gibi hissedebilirsiniz.
Temel makyaj için fırça, bronzlaştırıcı, toz, kapatıcı, allık, göz farı, dudak rengi… Liste uzayıp gidiyor. Her kategoride farklı markalar, boyutlar, malzemeler ve şekillerde ürün bulabilirsiniz. Kafanızın karışması konusunda haksız olduğunuzu söyleyemeyiz değil mi ?

Makyaj fırçası alırken ilk tercihimiz, üzerinde nerelerde hangi ürünle kullanılacağını gösteren etiket veya ambalajıyla satın almaktır. Bir temel fırça, bir dudak fırçanız varsa zorlanmayacaksınızdır. Zorluk, makyajın her türü için fırçanız varsa ve kullanımını tam olarak bilmiyorsanız başlar.

Temel fırçalarında birçok çeşidi bulunur .Sentetik, düz fırçalar ve yuvarlak çift fiber fırçalar, düz üst fırçalar ve tampon fırça derken bir kez daha liste uzayıp gidiyor. Burada bulunan her tür makyaj fırçasının kullanımı, artılarını ve eksilerini açıklamak imkansız olmakla birlikte, birkaç faydalı yöntemi paylaşmak işinize yarayacaktır.

  •  Düz üst temel fırça, daha yoğun kremler veya tozlar için en doğru seçimdir.

Temel makyaj fırçası

  • Küçük, açılı allık fırçaları kontür oluşturma için idealdir. Daha büyük, daha yumuşak fırçalar, allık uygulaması için kullanılmaktadır.

    Küçük açılı kontür fırçası

Büyük ve yumuşak başlıklı allık fırçaları

  •  Ucuz, naylon uçlu fırçalar uzun süreli kullanım için önerilmemektedir. Kısa süreli kullanım için, tek kullanımlık bir dudak fırçası deneyebilirsiniz. Uzun süreli kullanım için, uçları geri çekilebilen (kapanabilen) fırçalar daha sağlıklı olacaktır.

Geri çekilebilen dudak fırçası

  • MAC 239 gibi uygulama fırçaları, göz farı uygulamak için süngerimsi veya köpük fırçalara göre daha etkilidir. Göz makyajınızda gölgelendirme yaparken daha sorunsuz bir görünüm elde etmenizi sağlar.

Bir marka türünün size uygun olacağını düşündüğünüz fırçalarını seçtikten sonra makyajınız için nasıl doğru kullanacağınızı bilmeniz gerekir. Makyajınızdan doğru sonucu alabilmeniz için her alanda farklı fırçayı kullanmanız gerekir.Fırçaları doğru kullanmanız için size küçük ipuçları veriyoruz.

1. Göz farı dahil toz halindeki makyaj ürünlerinizi kullanırken, her uygulama esnasında makyaj fırçanızın tüylerine bir kez dokunup fazlalıkları almalısınız.

2. Fırça ile toz pudra uygularken elmacık kemiklerinizin ortaya çıkması için gülümseyin. Elmacık kemiklerden başlayıp saç çizgisine kadar pudra uygulamasına devam ederken hızlı ve dairesel hareketler ile uygulama yapın.

3. Cilt tonunu dengelemek için başlangıçta temel fırçalar kullanılmalıdır. İlk önce yüzünüzün merkezinden başlayın ve sonra giderek ürünü tüm yüze dengeli şekilde dağıtın.

Size makyaj fırçası seçimi ve kullanımı ile ilgili bazı bilgiler verip yardımcı olmaya çalıştık.
Makyaj fırçaları konusunda daha iyi bilgiye ve kusursuz uygulamalara sahip olmak birazda sizin araştırmanıza, denemelerinize ve ne kadar istekli olduğunuza bağlıdır.
Böylece uygulama esnasında yaptığınız hataların farkında olur, hatalarınızı düzeltmek için yoğunlaşır ve daha kusursuz kullanım bilgisine sahip olabilirsiniz.

Özge Çalışkan

About Özge Çalışkan

1990 Doğumlu girişimci bir anne adayıyım. Çilek Kokusu Blog sayfasının editörü olarak görev yapıyorum. Bana [email protected] adresine e-posta göndererek ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir