KIVIRCIK SAÇ MI DÜZ SAÇ MI? İŞTE ERKEKLERİN TERCİHİ…

Kıvırcık saçlara sahip bir çok kadın saçlarını düzleştirmekten yana çünkü erkeklerin kıvırcık saçtan hoşlanmadığını düşünüyorlar. Bu gerçekten doğru mu, erkeklerin tercihi düz saç mı?

Özellikle kıvırcık saçlara sahipseniz ve ilk kez biriyle buluşacaksanız ilk izlenimin önemine inanarak ve erkeklerin daha pürüzsüz görünümü tercih ettiğini düşünerek eminiz ki sizde saçlarını düzleştirenlerdensiniz.

Ama söylemek isteriz ki hatayı ilk burada yapıyorsunuz ve olduğunuz çizginin dışına çıkıyorsunuz. Aslında siz bu değilsiniz doğuştan bir çok kişinin sahip olmak istediği bukle bukle saçlarınız var ama siz beğenilmeme korkusu ile kendinizi değişik göstermek istiyorsunuz.

Yalnız unuttuğunuz bir şey var bu ilk buluşmanıza belkide sürekli bir görüşmenin temellerini atmaya gidiyorsunuz ve farkında değilsiniz. Görüştüğünüz süre boyunca şartlar maalesef ki hep sizin istediğiniz gibi olmayacak. Belki de anlık bir yağmurla saçlar kıvırcık haline dönecek belki de birlikte tatile gideceksiniz ve denizde yine kıvırcık siz…

Olamaz! Hani o dümdüz pürüzsüz saçlar.

İşte tam da bunun için araştırdık. Sizleri rahatlatmak için ve düşüncenizde gerçekten haklı olup olmadığınızı anlamak için erkekler üzerinde küçük bir araştırma yaptık. Sonuç ne mi oldu? Hadi birlikte bakalım…

Bu konuyla ilgili küçük bir toplumsal deney araştırması okumuştum.

Deneyi yapan kişi yurt dışında oldukça popüler olan bir çevrimiçi buluşma sitesine üye oluyor ve farklı aralıklarla iki profil resmi paylaşıyor. Resimlerde her şey aynı farklı olan sadece tek şey oda saçlar. İlk fotoğrafta saçlar düzleştirilmiş oldukça pürüzsüz şekilde.
İkinci fotoğrafta ise saçlar doğal kıvırcık yani kendi halinde.

Haydi artık sonuca gel! dediğinizi duyar gibiyim ve sizi bekletmeden söylüyorum.

İlk fotoğrafa yani düz saçlı olan haline daha çok erkek tarafından yanıt verilmiş.

Detaylar ise;

  • Düz saçlı hali için 1606 kez, kıvırcık saçlı hali için 1.063 beğeni almış.
  • Kıvırcık saçın yakışmasıyla ilgili 60 düz saç için ise 181 olumlu e-mail almış.
  • Düz saçlı hali 120 göz kırpma emojisi, kıvırcık saçlı hali ise 60 göz kırpma emojisi almış.

Fotoğraf paylaşım tarihleri arasında ortalama bir ay gibi bir süreç olduğunu belirten denek %10 erkekte ise kendisinin düz saçlı olduğunu düşünüp kıvırcık saçlı olmasıyla güvenlerini kaybettiklerini ifade ederek bu durumun oldukça itici olduğunu belirttiklerini dile getirmiş.

Yalnız deney burada bitmiyor ve devam ediyor. Planlarımda beklediğim şeyin tam tersi var profilime düz saçlı ulaşırlarsa kıvırcık, kıvırcık saçlı ulaşırlarsa düz saç ile gideceğim diyor. Bu şekilde ne düşündüklerini daha iyi ifade edeceklerdi bende daha net öğrenecektim. “Saç modeli gerçekten cazibeyi etkiler mi?”

Evet ve buluşma zamanları geldi. Farklı meslek grubundan erkeklerin tepkilerini sizlere aktarıyoruz.

1- Finansal uzman :
Düz saçlı beklerken kendisiyle buluşmaya kıvırcık olarak katılmış. Görüşme anında kendisine kilitlenip şaşkın ifadelerle baktığını söylüyor. Bende kendisine şaşkınlığının nedenini bildiğimi söylüyorum tabi saçlarımın kıvırcık olması ve vakit kaybetmeden can alıcı sorumu soruyorum, “Sizin için bu kadar önemli mi?” gelen cevap ise “Evet, hayır, sanırım…Sadece şaşırdım” şeklinde.Günün sonunda güldük eğlendik ama o ilk izlenimden asla kurtulamadım diye de ekliyor.

2-İtalyan iş sahibi
Görüşmeye düz saçlarla katılmış. Sahilde bir akşam yemeği yemek için buluştuk, deniz kenarına yakın bir masada oturduk havada nemli bir esinti var diye devam ediyor (yani düz saçlar istese bile çok fazla dayanmayacak belli ki…) İtalyan beyefendi daha fazla dayanamıyor ve saçlarının bir an gözlerinin önünde uçuştuğunu söyleyerek merakla devam ediyor buklelerini neden düzleştirdiğini soruyor. “Harika saçların var” diyor. “Kaç kişi kıvırcık saçlı olmayı ister biliyor musun?” “Evet, biliyorum,” diyorum, bir gülümsemeyle ve sohbete devam ediyoruz.

3- Pazarlama yöneticisi
Düz saçlı fotoğrafını görmüş. Öğleden sonra bir kahve içmek için buluştuk. Kabarık ve kocaman saçlarım vardı diye devam ediyor,yağmur da çiseliyor saçlarım iyice kabardı. Ama ondan herhangi bir şaşırtıcı tepki yok, neden fotoğrafta düz saçlıydın ya da şimdi neden kıvırcık? Devamlı sohbet ediyoruz, farklı göründüğümü hala söylemedi.Açıkçası kafam çok karıştı bu konuya hiç girmedi diyor.

Sonuç olarak bu toplumsal deney erkeklerin düz saçı daha çok tercih ettiklerini söylüyor. Tamam haklısınız buluşmalarınıza düz saç ile gidebilirsiniz, ama sohbetler arasında mutlaka doğal saçlarınızın kıvırcık olduğunu erkek arkadaşınıza iletin. Dürüstlük sizde kalsın tercih beylerde 🙂

Özge Çalışkan

About Özge Çalışkan

1990 Doğumlu girişimci bir anne adayıyım. Çilek Kokusu Blog sayfasının editörü olarak görev yapıyorum. Bana [email protected] adresine e-posta göndererek ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir