KALİTELİ BİR GECE UYKUSU İÇİN SIRLAR

Uyku; yaşamdaki kaliteyi arttıran vücudumuzun iyi çalışmasında ihtiyacımız olan enerjiyi toplayan ve gün içindeki yorgunluğumuzun atılmasını sağlayıp tüm vücudumuzun inzivaya çekilmiş olduğu bu esnada korunduğu bir dizi uygulamadır. Uyku güçlüğü geçmek onlarca yıldır kişiden kişiye değişse de var olan bir durumdur ve genel olarak çoğumuz bu sorunla karşı karşıyayızdır. Bu yazımızda önceliğimiz size faydalı olabilecek bilgileri paylaşıp sağlıklı bir uykuyla tanışıp düzensiz uykunun yaşantımıza müdahale etmesini önlemektir.

  • Öncelikle yattığınız yerde hijyeni sağlayın.
  • Yatağınızın rahat,
  • Odanızın ortam sıcaklığının vücudunuza uygun,
  • Odanızın havasının rahatsız edici kokulardan arındırılmış,
  • Gürültü seviyesinin sizi etkilemeyecek şekilde ayarlanmış olması,
  • Odanızın pencere ve ışık ayarları yapılarak gece uykusuna uygun tonlanması,

Uyumayı etkileyen faktörlere de ayrıca dikkat etmeniz yararınıza olacaktır :

Uyarıcılar : Özellikle günün ikinci yarısında ve uyku saatinize yaklaşan zaman dilimlerinde sizi uyanık tutabilecek yiyecek ve içecek alımını azaltmanız gerekmektedir. Bunlardan en önemlisi ise belirli dönemlerde sınav zamanları,önemli sunum günleri vb öncesinde uykudan korunmak için çare aradığımız kafeinli kahvelerdir. Zamanla vücudumuz kafeine bağışıklık gösterecektir.

Sigara : Daha az bilinen ve uyumadan önce içilen sigara uyku kalitemizi olumsuz yönde etkileyecektir. Nikotin vücudumuz için oldukça önemli bir uyarıcıdır.

Ağır egzersizler : Egzersiz uyku kalitemiz için önemlidir ancak yatma zamanına çok yakın yüksek yoğunlukta yapılan egzersizler yorucu olacağından uykuya dalmanızı güçleştiriyor olabilir.

Alkol : Uykuya dalmadan önce bir kadeh alkol almak son dönemlerde oldukça talep gören yöntemlerden biridir. Özellikle stres altında kaldığımız yaşam koşullarında tercih edilen bu yöntem ne kadar talep görse de yanlış olan yöntemlerin en başında gelmektedir. İlk etapta cazip gelebilir evet şaşırtıcı olsa da hemen uykuya dalabilirsiniz fakat uyku kalitenizi zehirler parça parça ve verimsiz uyumanızı sağlar.

Ağır yemekler : Uykuda dalmadan önce ağır bir yemek yerseniz hazımsızlık yaşayacağınız için uykuya dalmanız zorlaşabilir.

Uyanık olun : Uyumak için kendinizi zorlamayın ve uykunuz yokken yatağınızda sağa sola dönüp durmayın kendinizi gevşetecek bir şeyler bulun sonra kendinizi uykuya hazır hissettiğiniz anda tekrar yatağınıza uzanın aksi takdirde yatağa yatmak ve uzun süre uykusuzluk çekmek alışkanlık haline geleceğinden uyumanız zamanla daha da güçleşecektir.

Gündüz uyumayın : Gün içinde şekerleme yapıldığında vücut dinlenmiş olacağından gece uykuya dalmanız güç hale gelecektir.Arada bir gündüz uykusuna ihtiyaç duysanız bile siz siz olun alışkanlık haline getirmeyin.

Doktora başvurun : Genel olarak uykusuzluk dışında kendinizde fiziksel,ruhsal buhran ve endişe hissediyorsanız mutlaka bir doktordan destek alınız.

 


 

Özge Çalışkan

About Özge Çalışkan

1990 Doğumlu girişimci bir anne adayıyım. Çilek Kokusu Blog sayfasının editörü olarak görev yapıyorum. Bana [email protected] adresine e-posta göndererek ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir