HAMİLELİK SONRASI VÜCUDUMDA NELER OLACAK ?

Vücudunuz bebeğinizi dünyaya getirmek için inanılmaz bir iş çıkardı. Önümüzdeki birkaç gün içinde vücudunuz büyük değişiklikler yaşayacaktır.

Kanama yaşayacaksınız, başlangıçta ağır bir dönem olacak olan lochia (doğumdan evvel rahimden gelen su, lohusalardan gelen akıntı, loşi) olarak biliniyor. Kanama kişiye göre ağır geçebilir.

Başlangıçta açık renkli,kanlı,pıhtılı akıntı lochia cruenta sonraki gün ve saatlerde yerini pıhtı içermeyen kırmızı bir salgı olan lochia rubraya bırakır. 3-4 gün sonra ise kahverengi bir akıntı başlar buna lochia fusca denmektedir. Ortalama 12 gün sonra kahverengi sarımtırak,bol lokositli lochia flava gelir. En son akıntı parlak sarı renktedir 6. hafta biter buna ise lochia albagelir denmektedir.

Not! Muhtemelen kan akışını emmek için ağır geçecek günlerde bir hijyenik bir ped veya genişçe havlu kullanmanız gerekecektir.

Pek çok kadın bebeklerinin doğumundan sonra kabızlık yaşar. Yüksek lifli gıdalar yemeye ve bol miktarda su içmeye çalışın. İşler düzelmezse, doktorunuzdan ya da kontrolünüzü takip eden hemşireden size bir müshil veya dışkı yumuşatıcısı vermesi için öneride bulunabilirsiniz.

Bazı kadınlarda doğumdan sonra komplikasyon belirtileri gelişir. Ebeniz size bakmanız gerekenler ve eve döndüğünüzde acil annelik bakımını nasıl yapmanız gerektiği hakkında bilgi verecektir . Vücudunuz dalgalanan hormon seviyeleri ile uğraşıyor ve zihniniz hayatın bu yeni evresine ayak uydurmaya çalışıyor ise ciddi anlamda uykudan mahrum kalmışsınız demektir. Bu durum sizi oldukça yıpratmış olabilir ancak rahatsızlıkların sizi alt etmesine izin vermeyin. İnanılmaz dokuz aylık bir yolculuk geçirdiniz, bu nedenle iyileşmenizin biraz zaman alması oldukça doğal.

Emzirmeye başladım göğüslerime neler olacak ?
Emziriyorsanız, göğüsleriniz, bebeğinize bağışıklık kazandıran ve protein artışı sağlayan antikor bakımından zengin ilk gıda olan kolostrum üretmeye devam edecektir. Sütünüz henüz birkaç gün gelmeyecek ya da sizi oldukça zorlayacaktır. Sezaryen geçirmeniz bu süreyi daha da uzatabilir. Göğüslerinizin bu dönemde dikkat çekici derecede dolgunluk kazanacağını, daha sıkılaştığını ve daha ağır olduğunu göreceksiniz.

Birçok kişi, emzirmenin doğal olarak çabucak ve rahat bir şekilde gerçekleştiğini düşünüyor. Hastanede ebe tarafından nasıl emzirileceği gösterilmiş olsa bile, eve bebeğinizle birlikte geldikten sonra daha fazla yardıma ihtiyacınız olabilir. Bu yardımlar sayesinde mükemmel mandal almanın (emzirmede bir çeşit sıkıştırma tekniği) favori tutunmasını bulmasına kadar, daha ince noktaları öğrenmeye başlayacaksınız .

Bazı anneler için, emzirmeye başlamak onların meme uçlarını yara ve tahriş yapabilir. Ağrı ve çatlamayı önlemek için farklı pozisyonlar deneyin .
Yara ve sızlamalarının acısını hafifletmek için emzirme işleminden hemen sonra, tekrar emzirmeden önce çıkarılmasına gerek olmayan meme kremi uygulayabilirsiniz. Ayrıca, ifade edilen anne sütü damlalarını doğal nemlendirici olarak da kullanabilirsiniz. Ancak, emzirmenin acı vermemesi gerektiğini unutmayın . Eğer memeniz ağrıyor ve size acı veriyorsa bebeğiniz doğru mandalı almıyor olabilir bu konuda tekrar doğru ve acısız emzirmek adına ebenizden yardım isteyin ya da emzirme danışmanından yardım alabilirsiniz.

Hazır mama vermeye karar verirsem göğüslerime ne olacak?
Bebeğinize hazır mama veriyorsanız , emzirilmesini önlemenin en iyi yolu konusunda ebeden veya emzirme uzmanından tavsiyeler alın. Vücudunuz süt üretim sürecini başlattı ve tekrar kapatmak için zamana ihtiyacı olacak. Süt geldiğinde, göğüslerinizin rahatsız olduğunu göreceksiniz. Buna engorgement denir. Rahatsızlık doğumdan yaklaşık üç gün sonra beş güne kadar yükselmeli ve daha sonra hafifletilmelidir emzirme ve ya sağma işlemi ile hafifletilebilir.

Özge Çalışkan

About Özge Çalışkan

1990 Doğumlu girişimci bir anne adayıyım. Çilek Kokusu Blog sayfasının editörü olarak görev yapıyorum. Bana [email protected] adresine e-posta göndererek ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir