GEBELİKTE KABIZLIK: SEBEPLER, ÖNLEME VE TEDAVİ

Kabızlık ağrısı veya rahatsızlığı, zor ve seyrek görülen bağırsak hareketi ve sert dışkılar varsa görülebilir. Ne yazık ki, kabızlık hamileliği sırasında bir çok kadını olumsuz etkilemektedir.

Hamilelikte kabızlık neden olur?
Genel olarak endişe,kullanılan ilaçlar, hareketsiz yaşam (yeterince egzersiz, yürüyüş yapılmaması) ve düşük lifli bir diyet kabızlığa neden olabilir. Gebe kadınlarda kabızlık sorununun bağırsak kasını rahatlatan hormonlar ve genişleyen uterusun bağırsaklar üzerindeki baskısıyla ortaya çıktığı düşünülmektedir.

Bağırsak kasının gevşetilmesi, yiyecek ve atıkların sisteminiz boyunca daha yavaş ilerlemesine neden olur.

Bazen hamilelik sırasında doktorunuzun vermiş olduğu demir tabletleride kabızlığa katkıda bulunabilir. Demir takviyeleri kullanıyorsanız bol miktarda su içtiğinizden emin olun. Farklı bir demir tablet tipine geçmeniz gerekebilir, ancak önce doktorunuzla görüşmeniz önemlidir.

Hamilelik sırasında kabızlığı nasıl önleyebilirim veya tedavi edebilirim?

Kabızlığın oluşmasını önlemeye yardımcı olabilecek birkaç bilgiyi sizlerle paylaşıyoruz…

Öncelikle dışkılama ihtiyacınız geldiğinde uzun süre ertelemeyin. Her gün aynı zamanda tuvalete gidin ve kendinize yeterli zaman ayırmayı unutmayın.Posalı ve yüksek lifli bir diyet yapın: Üç öğünde de posa içeren gıdalarla beslenin, besinlerdeki posalardan faydalanın. Meyveler, sebzeler, kahvaltılık tahıllar, tam tahıllı ekmekler ve kepeklerden oluşan gıdaları diyet listenize ekleyerek gün içinde mutlaka tüketin.

Sıvı alımını arttırın: Sabah uyandığınızda ilk olarak ılık su için içtiğiniz ılık su, bağırsak peristaltizmini (bağırsak hareketi) uyarır. Özellikle lif alımını arttırırken bol miktarda sıvı tüketilmesi önemlidir. Her gün 10 ile 12 bardak arası sıvı içelim.

Egzersizi alışkanlık haline getirin: Eğer bu konuda aktif değilseniz, kabızlık olasılığınız daha yüksektir. Yürüyüş, yüzme, hamilelik yogası ve benzer uygunlukta ki egzersizler bağırsakları uyararak çalışmasına yardım eder. Her biri 20-30 dk oluşacak bu egzersiz programı için haftada 3 gün kendinize zaman ayırın.

Demir ilacı kullanımı: Demir takviyeleri kabızlığa katkıda bulunabilir. İyi beslenme çoğu zaman gebelik süresince demir ihtiyacınızı karşılayabilir. İlacı tek seferde almak yerine gün içinde daha küçük dozlarda almak kabızlığı azaltabilir. Demir seviyelerini kontrol etmek ve gebelik süresince demir alımını yönetmek için tavsiyelerinizi doktorunuzla görüşün. En önemlisi demiri doğal yollarla almanın yöntemlerini deneyin.

Bağırsak düzenleyici ve yumuşatıcı haplar hamilelik sırasında kabızlık tedavisi için önerilmez, çünkü uterus kasılmalarını uyarabilir ve dehidrasyona (aldığınız sıvı miktarından daha fazlasını kaybetmek) neden olabilirler .

Mineral yağlar besin emilimini azalttığı için gebelik sırasında KULLANILMAMALIDIR.

Özge Çalışkan

About Özge Çalışkan

1990 Doğumlu girişimci bir anne adayıyım. Çilek Kokusu Blog sayfasının editörü olarak görev yapıyorum. Bana [email protected] adresine e-posta göndererek ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir