ÇİLLERİ NASIL AZALTABİLİRİZ?

Genelde açık tenli insanlarda olan söz konusu çiller yazın güneş ile beraber daha belirgin olur. Küçük çocuklarda oluşan çiller sevimli olabilir fakat genç kızlarda olan çiller rahatsız edebilir.

Çil ise deriyi korumakla görevli olan melanin tabakasının bazı yerlere birikmesi ile oluşur. Çillerden korunmak için ilk önce güneşte fazla kalmamak ve her mevsim koruyucu krem kullanılmak gerekir. Aynı zamanda da bolca C vitamini içeren besinler tüketmek cildinizin güçlenmesine yardımcı olur. Çilleri hafifletmek için lazer tedavisi yapabilir veya evde çeşitli bakımlar da yapabilirsiniz.

LİMON İLE ÇİL MASKESİ HAZIRLAMAK
Limonlar çok iyi bir leke açıcıdır bu nedenle de ev yapımı maskelerde mevcuttur. Bir yemek kaşığı kadar yoğurdun içerisine 2, 3 damla limon daha sonrasında 1, 2 damla zeytin yağı koyarak çillerin bulduğu bölgenin üzerine sürün. İçerisinde zeytin yağı da bulunan bu maske cildin kurumasını önler ve her gün yapılabilir. Bu işlemi çiller belirginleşmeden yaparsanız çillerin rengini korunur ve daha belirgin hale gelmesini engeller.

ÇİLEK İLE ÇİL MASKESİ HAZIRLAMAK
Çilek çok güzel bir meyve olmasıyla beraber lekeleri açmakta da fazlasıyla etkilidir. Bu sebeple ezilmiş bir çileği çil olan bölgelere sürmek faydalı olacaktır. Kuru bir cildi olanlar ise ezilmiş bir çileğin içine 1,2 damla zeytin yağı damlatması faydalı olacaktır. Bunun sayesinde cildinizin daha fazla kurumasını engeller. Bu maskeyi de her gün uygulaya bilirsiniz. Yıkadıktan hemen sonra ise cildinizi nemlendirmek için nemlendirici kullanmalısınız. Eğer düzenli bir şekilde çilek maskesini yaparsanız çilleriniz yok olacaktır.

SİRKE İLE ÇİL MASKESİ HAZIRLAMAK
Sirke asitli olduğu için cilde tek bir şekilde sürülmemesi gerekir. Bir yemek kaşığı su ekleyip sulandırın ve bu karışımı her gün çillerinizin üzerine sürün. Ama bu karışımı bir saatten uzun süre bekletmeyin ve yıkadıktan hemen sonra doğal içerikli nemlendiriciyi çillerin olduğu bölgeye sürün. İki gün ara ile bu maskeyi uygularsanız çilleriniz kısa sürede kaybolur.

Yukardaki yazıları dikkate alarak hepsini uyguladığınızda sizde çillerinizin kaybolduğunu rahat bir şekilde fark edeceksiniz.

Özge Çalışkan

About Özge Çalışkan

1990 Doğumlu girişimci bir anne adayıyım. Çilek Kokusu Blog sayfasının editörü olarak görev yapıyorum. Bana [email protected] adresine e-posta göndererek ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir