BİLGİSAYAR BAŞINDA KAMBURLUĞU ÖNLEME

Kamburluk günümüzün gittikçe artan ve yaygınlaşan sorunlarından birisidir. Nitekim bilgisayar başında geçirilen zamanın ve kişi sayısının günümüzde bir hayli fazla olduğunu düşünecek olursak günümüzün kritik sorunu diyebiliriz. Özellikle bilgisayar başında olmanın fazlaca etkilediği kamburluk durumu, kişide kalıcı bir duruş bozukluğu meydana getirebilmektedir. Uzunca bir süre bilgisayar başında olanlar bu durumda sırtında ve belinde ağrılar hissedebilir, farkında olmadan kamburlaşıyor olabilir. Tedavisi oldukça yavaş ve zor olan kamburluğu, oluşmadan önlemek en mantıklısı olacaktır.

PEKİ KAMBURLUĞU NASIL ÖNLEYEBİLİRİZ?

Eğer sürekli kambur oturmak, çalışmak durumunda oluyorsanız günlük kamburluk egzersizlerini yapmanız için pek imkânınız olmayacaktır. Ancak bu yine de sorun değil. Çünkü bilgisayar başında kamburluk egzersizleri yapmanız da mümkün.

Yalnızca egzersiz yeterli değil tabii ki. Sıklıkla 5’er, 10’ar dakikalık molalar vermeniz de gerekecek.

Şimdi neler yapabileceğimize kısaca bir değinelim:

EGZERSİZ YAPIN

Bilgisayar başında otururken arada, aklınıza geldikçe ve sırtınız beliniz ağrıdıkça oturduğunuz yerden egzersiz yapın. Önce tek kolunuzun dirseğini başınıza paralel olacak şekilde, dirsek ucunuz tavana bakacak şekilde kaldırın, eliniz ise bu durumda kafanızın arkasından sırtınıza uzanacaktır. Bu esneme hareketini 30 saniye süresince yapın. Ardından diğer kolunuz için aynı hareketi yapın.
DOĞRU OTURUŞ POZİSYONUNA SAHİP OLUN

Bu sürekli olarak unutacağınız bir nokta olabilir. Bunun için de ufak bir tavsiye verelim. Sandalyenizi masanıza olabildiğince fazla yaklaştırın. Gerekirse karnınız masaya değecek kadar yakın olsun. Bu durumda mecburen sırtınız sandalyeye tam yaslanmak zorunda kalacaktır. Yaslandığınız zaman ise zaten kambur duramazsınız. Ayrıca sırtınızın kalçanıza yakın olan alt kısmının sandalyenin yaslanma yerine değmediğinden emin olun. Sırtınızın bu alt kısmını öne doğru iterek karnınızı öne çıkarmış olmalısınız. Bu durumda sırtınızın sandalyenin yaslanma yerine sırtınızın üst, omuzlarınıza yakın olan kısmı sandalyeye yaslanıyor olmalıdır. Göğsünüzü de karnınız gibi hafif öne çıkardığınızda omuzlarınız geriye yaslanmış, dik duracaktır.

Bu pozisyonda zorlansanız da çalışın. Birkaç gün sonra alışacaksınız ve sandalye çok geride dahi olsa farkında olmadan dik oturuyor olacaksınız.

KENDİNİZE HATIRLATIN

Bilgisayarınızın köşesine küçük bir kağıt yapıştırıp üzerine “DİK DUR, DİK OTUR” yazabilirsiniz. Böylece arada bilgisayarınızın kenarına yapıştırdığınız bu notu görecek ve dalmışsanız tekrar dik pozisyona gireceksiniz. Merak etmeyin o kağıt orada sonsuza dek kalmayacak. Her gün tüm bunlara dikkat ettiğiniz takdirde 1 hafta sonra kağıdı çöpe atabilirsiniz. Çünkü artık dik durmaya otomatikman alışmış olacaksınız.

MOLA VERİN

Her 40 dakikada bir ya da 1 saatte bir en az beşer dakikalık molalar verin. Ayağa kalkın, dik bir şekilde. Derin nefesler alın. Ayakta dikilin ya da yürüyün, ancak mola süresince oturmayın. Dik bir şekilde ayakta 5 dakika dinlendikten sonra tekrar çalışmanıza dönebilirsiniz.

Tüm bu bahsettiğimiz teknikleri hayatınıza sokup 2 hafta boyunca uygulayacağınız için kendinize söz verin. Düzenli olarak aksatmadan uygulayın. 2 Hafta sonra artık otomatikman dikleşmiş olacaksınız.
Bunların haricinde internetten bir dik duruş korsesi sipariş verebilir, dik durmanıza yardımcı olacak bu korseyi de kullanabilirsiniz.

Özge Çalışkan

About Özge Çalışkan

1990 Doğumlu girişimci bir anne adayıyım. Çilek Kokusu Blog sayfasının editörü olarak görev yapıyorum. Bana [email protected] adresine e-posta göndererek ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir