Biberiye’nin Yararları

İtalya’nın güneybatı bölgesinde yer alan Acciaroli köyünde, her 10 kişiden biri 100 yaşın üzerindedir. Buradaki insanlar ölümsüzlük çeşmesini mi buldular? Mümkün değil. Fakat araştırmalar bunun biberiye ile ilgisi olduğunu gösteriyor.

California San Diego Üniversitesi ve Roma Sapineza Üniversitesi’nden araştırmacılar, kasabanın inanılmaz derecede sağlıklı ve uzun yaşayan nüfusunu inceledi ve yaptıkları her yemekte baharat olarak biberiye kullanıldığını keşfetti.

Bu aromatik bitki, çeşitli mutfak ürünlerine lezzet eklemekten daha fazlasını yapabilir mi? İşte bu mümkün!

Latince adıyla Rosmarinus officinalis, olarak bilinen biberiye, özellikle sıcak ve güneşli iklimlerde dünyanın birçok yerinde yaygın olarak yetişmektedir. Akdeniz’e özgü, uzun ömürlü ve yaprak dökmeyen bitkidir. Bitki, üstte yeşil ve altın renkli, ayrıca küçük, mavi çiçekler olan uzun, sarmal iğneler içerir. Biberiye, taze bir bitki olarak kullanılmasının yanı sıra, kurutulmuş, kapsül içinde ve yağ olarak kullanılmaktadır.

Bitkinin hem yaprakları hem de sapları, yüzyıllar boyu lezzet ve tıbbi amaçlarla kullanılmıştır. Biberiye’nin sağlığınıza nasıl yardımcı olabileceği ile ilgili aşağıda sizlere bilgi vermeye çalıştık;

Hafıza ve Konsantrasyon: Biberiye filoterapide (bitkilerle tedavi) en çok kullanılan malzemelerden birisidir. Antik Yunan döneminden beri yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.  Konsantrasyon ve yaşlılık ile ilgili zihinsel gücü desteklemesine yardımcı olmak için aromaterapide kullanılır. Bazı çalışmalar, Biberiye aromaterapisinin zihinsel kaliteyi artırdığı ve hafızanın hızını artırabileceğini gösteriyor. Çalışmalardaki ilk kanıtlar domates suyuna sadece 750 mg toz biberiye yaprağı atarak tüketmenin sağlıklı, yaşlı erişkinlerde hafızayı ve konsantrasyonu artıracağını düşündürmektedir. Bununla birlikte, daha yüksek dozlar almak olumsuz sonuçlar da doğurabilmektedir.

Stres: Biberiye ayrıca aromaterapide stres azaltmak için de kullanılır. Maryland Tıp Merkezi Üniversitesi (UMM) tarafından yayınlanan bir araştırmada, biberiye ile diğer yağların kombinasyonunun kortizol (Stres zamanında böbrek üstü bezler tarafından salgılanan hormona kortizol denir) seviyelerini düşürebildiği ve bu nedenle endişe düzeyinin de düşeceği öne sürülüyor.

Saç Kaybı: Biberiye pek çok kültürde saç büyümesi ile bağlantılıdır. WebMD’ye göre bazı ön araştırmalar, biberiye yağı, lavanta, kekik ve sedir ağacı yağ karışımının saç derisine uygulandığında saç büyümesine ve iyileşmesine yardımcı olduğunu gösteriyor. Yapılan bir çalışmada, saçların bölgesel halinde dökülmesi (alopesi areata) hastalığı olanların, saç derilerini, biberiye ve diğer uçucu yağlar ile masaj yaparken, saç derilerini yağsız olarak masaj yapanlara kıyasla önemli ölçüde yeni tüy çıkışı gözlendi.

Hazımsızlık ve Gastrit: Biberiyenin mide rahatsızlığı, gaz ya da hazımsızlık gibi sorunlara yardımcı olduğunu gösteren bilimsel bir kanıt bulunmamaktadır. Bununla birlikte UMM, Avrupa’da biberiye yaprağının hazımsızlık için kullanıldığını ve otların güvenilirliğini ve etkinliğini inceleyen Alman Komisyonu E tarafından onaylandığını bildirmektedir.

Kas Ağrıları ve Diğer Ağrılar: Bazı ön çalışmalar, biberiye, şerbetçiotu ve oleanolik asit kombinasyonunun artrit ile ilişkili ağrıların hafifletilmesine yardımcı olabileceğini gösteriyor. Biberiye yağı, Alman Komisyonu E tarafından kas ve artritle ilişkili ağrı tedavisinde ve dolaşımı iyileştirmek için bir alternatif olarak onaylandı.

Zihinsel Enerji. Rosemary’nin kokusu harikadır. Yapılan bir çalışmada sinir sistemlerinin duygu ve faaliyetleri hakkında biberiye yağı etkilerini araştırılmış. Bulguları arasında: “Bütün veriler, inhale edildiğinde boğa yağı ile tıbbi bir yarar sağladığı, sıkıntı duygularının ortadan kaldırılması ve yeni zihinsel enerji sağlaması” ile açıklandı.

Kanser: Bir dizi çalışma, biberiye özütünün kanser hücrelerini çoğalmasını engelleyebileceğini ve böylece tümörlerin büyümesini durdurduğunu öne sürüyor. Başka bir çalışma, biberiye’nin göğüs kanserinin önlenmesine yardımcı olduğunu bulmuştur; başka bir çalışmada da biberiye ile kolon kanseri hücresi replikasyonu üzerine benzer etkiler bulundu.

Olası Diğer Yararlar: Biberiye bir çok toplum ve kültürde; gut, öksürük, baş ağrısı, karaciğer ve safra taşı sorunları, yüksek tansiyon, diş ağrısı ve egzama gibi çeşitli koşulları tedavi etmek için kullanılıyor. Bu durumları destekleyecek henüz bir araştırma yapılmamış. Fakat böylesine mucizevi bir bitkinin bir çok soruna derman olduğu bir gerçek.

Özge Çalışkan

About Özge Çalışkan

1990 Doğumlu girişimci bir anne adayıyım. Çilek Kokusu Blog sayfasının editörü olarak görev yapıyorum. Bana [email protected] adresine e-posta göndererek ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir