BEYAZ KOLTUK İSTEYEN ANNELER İÇİN DUYGUSAL GERÇEKLER

Bir gün alışveriş yaparken yeni satışa çıkan dokuma bir yastık görmüş ve hemen satın almıştım. Çok severek aldığım o yastık evimdeki estetikle mükemmel şekilde uyuşmuştu.

Fakat o güzel yastık artık bir rafta yerini aldı 🙁 Niye ya? Çünkü bir oğlum var ve uzun süredir yastıkları atarak eğlenmek gibi bir eğlencesi var. Yastık atmak, erkeklerle yeni bir anlam kazanıyor galiba. Özellikle de kardeşi ya da çevresinde kardeş gibi birlikte büyüdüğü çocuklar varsa.

Geçenlerde rüyalarının beyaz kanepesi hakkında güzel bir yazı okudum. Çanak çömlek ahırından kurtulup tıpkı benim gibi bembeyaz bir kanepeye sahip olmak isteyen bir hayal dizisi…

“Ve bu kez temiz olacak” diye bağırıyor kendi kendine “Üzerinde meyve suyu lekeleri olmayacak, minderlerin arasından küçük oyuncak parçaları çıkmayacak ve kıvamlı süt gibi kokmayacak. Kolların üzerinde, çocukların yaramazlıklarıyla oluşan lekeler olmayacak ve yastıklar savaş aletine dönüştürülmeyecek, koyduğum yerde kalacaklar.”

Tabi oğlum hala küçük olduğu için böyle bir şeyi hayal etmek zor. Mevcut kanepemize oğlumuz makasla birazcık desen verdiğinden yaratıcı ve şık (!) çizgilerle karşı karşıya kaldık. Gelen misafirlerimize küçük uyarımız eğer ortada oturmak zorunda kalırsanız her an yere düşmek için hazırlıklı olun 🙂

Sonra bu yazıyı yazarken fark ettim biraz düşündüm ve sanırım hüzünlendim “Biz bu lekeleri özleyeceğiz…”

“Bu, çocuklarımızın artık o kadar küçük olmadığı demek, koltuğunuzun kol dayanakları artık sağlam ve temiz olacak. Minderler yumuşak olacak. Evet bu durum düşündüğümüz kadar rahat olacak. Fakat eminim ki çocuklarımıza yıllar önce kanepeden atladıklarını hatırlattığımız zaman hep birlikte duygusallık yaşayacağız. Onların birer süper kahraman olduklarını veya vahşi maceralara atıldıklarını varsayarsak sanırım bir gün, eski yıpranmış kanepelerimizi özleyeceğiz.

Büyüklerimizin, özellikle büyükannelerimizin zamanında bize söyledikleri gibi “bunu özleyeceksin!” O zaman da biz hep sinirlenen taraf olurduk. Şimdi anlıyoruz ki doğru söylüyorlarmış.
Sonuç olarak hızlı da olsa bu günler geçecek ve o çok istediğimiz saf beyaz koltuğumuzda huzurla ve tertemiz oturacağız. Ama tek gerçek çocuklarımızın hepsi kendi telaşına düşmüş olacak  bize de o günleri gülerek anımsayacağımız zamanlar kalacak.

Özge Çalışkan

About Özge Çalışkan

1990 Doğumlu girişimci bir anne adayıyım. Çilek Kokusu Blog sayfasının editörü olarak görev yapıyorum. Bana [email protected] adresine e-posta göndererek ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir