ANNELİKTE İLK GÜNLER

Eğer bu ilk bebeğiniz ise, hastaneden çıktığınızda evde olmak size biraz garip gelebilir. Hayatınızın sonsuza dek değiştiğine dair bir heyecan duyuyor olabilirsiniz . Doğumdan önce muhtemelen sadece yetişkinlerin yaşadığı yer olan eviniz şu an ailenizin evidir ve dünyaya getirdiğiniz ekstra küçük kişiyle tamamlanmaktadır. Tüm bebek eşyalarını alarak ve ebeveynliğin neye benzeyeceğini hayal ederek kendinizi hazırlamış olsanız bile, yine de bebeğinizin eve gelişiyle büyük bir ayarlama yapmanız gerektiğini göreceksiniz. Hayatınızın bu denli hızlı değişimi zaman zaman sizi korkutup strese sokabilir. Bunlar olağan şeylerdir . Yine de çok sıkıntı yaşarsanız yakın çevreniz veya doktorunuzdan destek almakta yarar görebilirsiniz, kişiden kişiye değişen doğum sonrası sendrom (baby blues) yaşıyor olabilirsiniz.

Baby Blues Nedir? Öğrenmek için hemen tıklayın

Doğum öncesinde yeni anneler tecrübeli annelerle bol bol zaman geçirip aklındaki sorularda ilgili bilgi alsalar bile yeni doğan bebekleri ile başbaşa kaldıklarında nasıl başa çıkacakları ile ilgili büyük endişe duyarlar. Tabi bu konuda haksız sayılmazlar…

Bebeğinizi izlemek için saatlerce vakit geçirmek yeni annelerin yapmış olduğu şeyin başında gelir yalnızca mükemmel özelliklerine hayran olmak için değil, ancak sağlığını, solunum altında olup olmadığını kontrol etmek için yapılan bu davranış normaldir. Bir sürede olsa gece ve gündüz arasındaki farkı unutup minik bebeğinizin tüm ihtiyaçlarını karşılamaya odaklanmış olacaksınız ve bu ilk günlerde her zamankinden çok daha yoğun ve yorucu olabilir. Bebeğinize aşkla bağlı olsanız bile doğumdan hemen sonra onun gelişimi için harcayacağınız yoğun bakım ve enerjiden sonra kendisiyle hemen bağlantı kurmak için çok yorgun hissedebilirsiniz.Ya da belki de uzun bir emek ya da zor bir doğum geçirmişsinizdir ve bu sizin duygularınızı etkiliyor olabilir,bu durum zamanla normale dönecektir.
Yeni doğanların oldukça güçlü bir koku ve dokunuş hissi vardır.Bu şekilde bebeğinizi emzirdiğiniz esnada ya da onu kucağınıza aldığınız anlarda sizden almış olduğu cilt teması ve koku ile size bağlanması daha kuvvetli hale gelecektir ve aslında siz özel bir çaba sarfetmeseniz ya da kendinizde o gücü bulamasanız bile bebeğiniz ile aranızda özel bir bağ kurulacaktır.
Zamanla bebeğiniz ile birbirinize alıştıkça anneliğin tatlı telaşına ve güzelliğine daha da bağlanacak yaşadınız stresleri günlerinizi tebessümle hatırlayacaksınız. Geriye dünyaya getirdiğiniz minikler ile aranızda yaşanan büyük bir aşk kalacak.

Özge Çalışkan

About Özge Çalışkan

1990 Doğumlu girişimci bir anne adayıyım. Çilek Kokusu Blog sayfasının editörü olarak görev yapıyorum. Bana [email protected] adresine e-posta göndererek ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir