9 OTEL KAT GÖREVLİSİNDEN TEMİZLİK İPUÇLARI

Ülke çapındaki en iyi otellerin temizlik görevlileri hızlı ve verimli temizlik sırlarını paylaşıyor.
Otellerde çalışan kişiler her yıl yüzbinlerce odayı temizliyor. Her odanın olabildiğince temiz olmasını sağlarken aynı zamanda verimli olmaları gerektiğinin farkındalar. Sizde isterseniz yaptığınız iş gereği olsun, isterseniz evinizdeki temizlik esnasında kullanmak için bu yazımızdan çok şey öğrenebilirsiniz.

Bir Temizleme Planı Oluşturma
Öncelikle temizlenecek odaya girdiğinizde yıkanacak olan kumaş ve benzeri ne varsa odanızdan çıkarın.

Evinizdeki her oda için farklı temizlik planı yapın. Nereleri temizleyeceğinizi ve hangi sırada olacağını biliyorsanız, zamandan tasarruf edersiniz ve aynı adımları tekrar etmemiş olursunuz.

Üstten Başla
Bir odayı temizlerken yukarıdan başlayıp aşağıya doğru hareket etmelisin. Temizlenen yerlere tekrar toz düşeceğinden aksi halde tekrar temizlemek durumunda kalacaksınız.

Mobilya Unutmayın
Bir çok kişi zemine ve sert yüzeylere odaklanır. Kanepe ve döşemeleri atlar. Toz ve pislik parçaları zamanla kumaşın zarar görmesine sebep olabilir. Bu nedenle bu kirlerden kurtulmak için kanepe ve döşemelerinizi vakumlayın diyor.

Aydınlatmalarınızı Unutmayın
Aydınlatmalar en çok toz çeken yerlerdendir. Temizliğe başlamadan önce aydınlatmalarınızı kapatın ve soğumasını sağlayın daha sonra üzerindeki tozları temizleyin.

Kimyasalların Dikkatli Kullanımı
Hiçbir zaman kimyasalları birbirine karıştırmayın. Bazı kimyasallar karıştırıldığında zararlı buharlar oluşturabilir, bu nedenle kimyasalların etiketlerine dikkat edin ve tek başına olması gerektiği gibi kullanın.

Detaylar
Bir odayı temizlemek en büyük önceliğiniz olabilir, ancak odanızı temizlerken kullandığınız süpürge, vakumlama aleti, kovalar vs temizlemeyi unutmayın. Özellikle elektrikli aletlere aylık olarak bakım uygulayın. Böylece temizliğiniz daha kolay ve verimli hale gelir.

Pencereyi Açın
Odanızı temizlerken mümkün olduğunca doğal ışığı kullanın. Kimyasallarla çalışırken daha iyi havalandırma sağlar ve temizlerken daha fazla ayrıntıyı görmenizi yardımcı olur.

Yataklarınızı Koruyun
Koruyucu kullanmak sadece yatağınızın temiz kalmasına yardımcı olmaz aynı zamanda yatağınızın ömrünü uzatır. Yatağınızı sıvılardan, lekelerden, toz akarlarından ve diğer alerjenlerden koruyacak bir çok ürün bulunmaktadır. Aynı şey yastıklarınız içinde geçerli…
Fermuar yastık koruyucularının kullanılması ve belirli periyodlarla temizliğinin sağlanması yastıkların ömrünü uzatır ve başınızı dinlendirmek için size temiz bir yer sağlar.

Projelendirmek
Yapmanız gereken temizlik esnasında sizi zorlayan yerlerin planını çıkarmak ve her gün 15 dakikanızı o bölgeleri temizlemek için ayırmak. Böylece genel temizliğiniz daha çabuk sürede bitecekve bütün hafta sonunuzu temizlik ile geçirmek durumunda kalmayacaksınız ayrıca eviniz her an tertemiz gözükecek.

Özge Çalışkan

About Özge Çalışkan

1990 Doğumlu girişimci bir anne adayıyım. Çilek Kokusu Blog sayfasının editörü olarak görev yapıyorum. Bana [email protected] adresine e-posta göndererek ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir